forward
back
Awards
Awards
Year
Organizer
Award
Person
Project
2013
Disney Imaginations 2013 Design Competition
First Runner Up
  • WU Hui
    LI Danwudan
    CHATURABUL Kuntiga
    MFACM 2012 Cohort
-
First Feature Film Initiative (FFFI)
First Feature Film Initiative (Higher Education Institutions Group)
首部劇情電影計劃 (大專組優勝計劃)
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
Mad World《一念無明》
2013 Hong Kong Spirit Ambassadors
2013 Hong Kong Spirit Ambassador (HKSA)
  • MAHBUBANI Vivek Ashok
    BACM 2002 Cohort
-
Challenge Cup 2013
三等獎
  • MAN Wing Leung
    CHAU Kwan Ki
    BACM 2010 Cohort
Laboratory for Ubiquitous Musical Expression (LUME) - "Synth-Cube"
HKADA Hong Kong Arts Development Award 2012
Award for Young Artist - Film
  • LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
-
Award for Young Artist - Media Arts
  • CHOI Sai Ho
    MFA 2008 Cohort
-
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Lifestyle (Student Category of Social, Communications & Media) Bronze Award
  • LAM Kit Yung
    LEUNG Hin Sang Davi
    BSCCM 2010 Cohort
Movie Partner
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Special Mention (Mobile Game)
  • WONG Chi Ho Dennis
    TANG Tsz Chung Koko
    BSCCM 2010 Cohort
G-Kart
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Silver Award
  • YEUNG Ting Hung Bato
    BSCCM 2010 Cohort
Magnetic
37th Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
Short Film Competition, Special Prize (Hong Kong)
國際短片競賽特別獎(本地)
  • LAM Ho Tak
    BASCM 2010 Cohort
Soeng 《想》
Hong Kong Asia Film Financing Forum Award 2013
The HAF Awards
  • HO Hong
    MFACM 2012 Cohort
Doomsday Party 末日・派對
18th ifva
Gold Award, Open Category
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
6th March 三月六日
Gold Award, Interactive Media Category
  • KWAN Tsz-wai Alan
    BACM 2009 Cohort
Bad Trip
Silver Award, Open Category
  • Cheuk Yick Him Nick
    BACM 2012 Cohort
Waiting to Drown 至少在夢裡
Silver Award, Interactive Media Category
  • LAM Chi Fai
    WONG Yu Hin
    BSCCM 2005 Cohort
(Atypical Installation)
(非典型裝置)
Special Mention, Animation Category
  • FU Wing Yan Lilian
    BACM 2004 Cohort
Fishing With Popo 想像.外婆
Golden Sugarcane Film Festival 2013
第八屆金甘蔗影展
The Audience's Favourite Film
最佳觀眾票選獎
The Best Cinematography
最佳攝影獎
The Best Director
最佳導演獎
  • CHEUK Ka Lee
    IP Wan Sang
    LAU Chun Ting
    KWOK Kin Shing
    LEE Yan Chun

    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2011 AAMET Student
《茄是故鄉濃》
The Best Actor
最佳男主角獎
  • 陳健朗
    2009 BADMB
Angry Donkey《美濃七日》
Global Game Jam
Cyberport Judge’s Pick Award
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM Student
    2010 BScCM Student
-
「罕有人情」插圖及漫畫故事創作比賽
Champion
  • Leung Yee Ting
    2010 BADMB Student
《由那年起》
2012
Delta Edges: The Peral River Delta Indie-Animation Screening Tour 銳角2012-2013 : 珠三角獨立動畫放映巡禮
優秀動畫獎
  • TONG Yee Tak Judy
    2009 BACM (Graduate)
Kouezhan
Disney Imaginations 2012 Design Competition
First runner up
  • LUNG Annick Long Ting and Anna WALTER
    2011 MFACM Student
The Magic Carpet Adventures
2012 South Taiwan Film Festival 南方影展 2012【全球華人影片競賽】
Contemporary Perspective Award 當代觀點獎
Human Rights Concern Award 人權關懷獎
  • LO Chun Yip
    2007 BACM (Graduate)
《那年春夏‧之後》
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (學生組)
  • TAM Wai Ching
    2009 BACM (Graduate)
The Little One 野犬與貓咪
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (公開組)
  • LAM Isabella Candice
    2008 BACM (Graduate)
On Sleepless Roads, the Sleepless Goes 無眠夜行
Grand Prize Fresh Wave Award Best Film Award [Open Category] 最佳電影 (公開組)
  • LI Sum Yuet
    2009 BACM (Graduate)
Flowers with Aphasia 忘語花
Taipei Golden Horse Film Awards
Nomination
  • WONG Chun
    2007 BACM (Graduate)
6th March
MIT GAME JAM 2012 HONG KONG
The Best Creativity Award (最具創意)
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM
    2010 BScCM
-
9th Sedicicorto International Film Festival
Best Experimental Film
  • LAM Ho Tak
    2010 BASCM
CITY#3721
青年廣場標誌設計比賽
Youth Square Logo Design Competition
Winner
  • CHOW Shuk Yee
    2011 BScCM
-
University Grants Committee (UGC) Teaching Award
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
CityU Teaching Excellence Award 2011-2012
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Achievement Award
  • Dr Hector RODRIGUEZ
    Associate Professor
Gestus: Judex (Video Art)
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Mr IP Yuk-yiu
    Associate Professor
Another Day of Depression in Kowloon (Digital Art)
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Max CHAN Wang
    BACM Year 2
Unfolded (Photography)
31th Hong Kong Film Academy Awards
Best New Director
  • TSANG Tsui Shan
    MFACM 2005 Graduate
Big Blue Lake
Geneva’s Electonic Cultures Festival
-
  • CHOI Sai Ho
    BACM 2008 Graduate
-
HKDA Global Design Awards 2011
Silver Award
  • TSANG Ka Wai
    BACM 2010 Cohort
-
13th DigiCon6 Awards Hong Kong Region
Prize of Effort
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • LAM Chi Chung
    BACM 2010 Graduate
The Launch
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • TONG Pun Kin
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • LAM Wing Yan
    BACM 2011 Graduate
Remembrance, the lasting perfume
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • KO Ling Sin
    BACM 2010 Graduate
Bury the Hatchet
-
  • SIU Chui Yi
    BACM 2011 Graduate
On the HEELS
-
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something about Melody
-
  • TONG Pun Kin, Max
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
Fresh Wave 2011-International Short Film Festival
-
  • CHEUK Yick Him Nick
    BACM 2012 Graduate
Waiting to Drown…
Artist in Residence 2010 (New Media Art)
-
  • Nicole MAK Yuen Shan
    BACM 2008 Graduate
Behind The Camera
ADAA Finalist 2011 (Category: Live Action)
-
  • LAM Ho Tak
    BACM 2010 Cohort
CITY #3721
Asian Producers’ Lab
-
  • KWAN Tsz Wai Alan
    BACM 2009 Cohort
  • HO Ka Ho
    BACM 2009 Graduate
-
Hong Kong Book Fair
-
  • Andy LI
    PhD 2010 Cohort
From Books Grows a House of Gold
The 30th Hong Kong Film Academy Awards
Award for Best Screenplay(co-scripted work with film director Mr Pang Ho-cheung)
  • Miss Mak Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
Love in a Puff
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Open Category Gold Award
  • Miss WONG Yee Mei
    BACM 2007 Cohort
This Pair
Open Category Silver Award
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
21 years after
Animation Category Silver Award
  • Mr HO Ka Ho
    BACM 2006 Cohort
  • Mr TSUI Ka Hei
    BACM 2008 Cohort
Puff the Magic Dragon
Animation Category Special Mention
  • Miss FU Wing Yan
    BACM 2004 Cohort
Pick Up & Put Down
Interactive Media Category Best Content
  • Miss CHIU Yuet Yung, Millie
    BACM 2006 Cohort
PMV [Personalized Music Video]
Interactive Media Category Silver Award
  • Mr LAM Chi Fai
    BScCM 2005 Cohort
Sycamore (dancing poetry)
Interactive Media Category Gold Award
  • Mr WONG Chi Chuen
    BACM 2008 Cohort
10Hz
Interactive Media Category Special Mention
  • Miss YUEN Sau Ying
    BACM 2007 Cohort
Blackout
The 4th Hong Kong Mobile Film Festival
Grand Award
  • Mr LAM Chi Chung
    BACM 2007 Cohort
The Launch
6th Annual Golden Sugarcane Film Festival (Taiwan)
Best Editing
  • Mr WONG Luk Ho
    BACM 2007 Cohort
  • Mr WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LAM Kit Hang
    BACM 2008 Cohort
  • Mr NG Ka Wai
    BACM 2008 Cohort
Two Peanuts
Best Production
  • Mr MAN Pui Ki
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
Bo Ring's Short Flim
Schneider Electric Energy Efficiency Cup 2010
2nd Runner-up
  • Mr CHAN Win Kin Vincent
    BScCM 2008 Cohort
  • Mr CHEUNG Pak Kei Michael
    BScCM 2008 Cohort
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
iPhone Energy Saver
5th Golden Sugarcane Film Festival
Kio-A-Thau Cultural Award
  • A team called "So Boring" formed by ten SCM students
腳甲.蔡婆.橋仔頭
2009
Hong Kong Arts Development Award 2009
Award for Young Artist: Film and Media Arts
  • Miss MAK Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
-
PANORAMA 2009-Asia Pacific Animation Challenge and Animation Camp
The Champion Award
  • Mr Oscar SHEIKH
    BACM 2006 Cohort
  • Miss TSANG Sin Yu
    BACM 2008 Cohort
Tancho
GATSBY CM Award 2009
Gatsby Technical Award(15/30-second commercials)
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
A Gatsby tALE
4th Fresh Wave Short Film Competition
Best Film, Student Division
  • Mr LAM Sheung Ting, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2006 Cohort
Merry Christmas (short film)
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Youth Category
  • Mr CHAN Chun Hei, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2005 Cohort
The Empty Body (video)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon Him
    BACM 2005 Cohort
The Happiness of the Fish (video)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Black Box (video)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr Yeung Hey Chiu
    BACM 2005 Cohort
All Around Me (video)
Silver Award, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Chi Lung, Ashley
    BScCM 2005 Cohort
  • Mr LAM Chi Fai, Jason
    BScCM 2005 Cohort
Textworm (video)
2008
香港廉政公署「財富與人生」錄像短片創作比賽
公開組銀獎
  • Mr YEUNG Chin-kwan
    AAMET 2008 Cohort
會是你嗎? (video)
Time Out Hong Kong Magazine
Top 20 Musicians
  • Mr CHOI Sai-ho
    MFACM 2008 Graduate
-
Hong Kong Youth Arts Foundation
Bloomberg Emerging Artist
  • Ms HUI Fong-wah, Phoebe
    BACM 2003 Graduate
Translucent Noise (sonic arts installations)
Tribute to Hong Kong Music Industry 50 Years Anniversary (organized by Asia Television Limited)
Best Short Video
  • Mr CHAN Ming-yau, Sunny
    AAMET 2007 Cohort
The Warmest Message to Mother (video)
15th Beijing Student Film Festival (2008)
Finalist
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
夜更的故事 (video)
Nomination in DV Experimental category
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
導演的話 (video)
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr CHAN Siu-chung
    BACM 2005 Cohort
  • Miss TSUI Ka-hei
    BACM 2005 Cohort
Wisdom Tree (animation)
Special Mentions, Single-Screen-Based Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon-him, Chris
    Mr LAM Chi-fai, Jason
  • BACM 2005 Cohort
    BScCM 2005 Cohort
Pixsonic Playground (interactive media)
Silver Award
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Rubbing Tool (interactive artwork)
The 3rd Fresh Wave Short Film Competition
Special Mentions
  • Mr WONG Wai-nap
    BACM 2006 Cohort
Distance (video)
2007
Asian Cultural Council
Lee Hysan Foundation Fellowship (HK$300,000)
  • Mr SIU Chi Man, Eric
    BACM 2005 Graduate
-
International Youth Video and Photography Contest
Champion, The Youth DV Category
  • Miss LI Yin-fung, Heidi
    BACM 2006 Cohort
Can I Sit Beside You (video)
The 4th FUTURE VISION-Asian International Youth Film Festival
Outstanding Award
  • Mr CHAN Hon Yan, Ryan
    BACM 2007 Graduate
The Backpacker (film/video)
International W3 Award
Silver Award, Web Video
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
Hong Kong Designers Association Award
Award of Excellence, New Media Category
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
up-and-coming International Film Festival Hannover
International Young Film Makers Awards
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
4th Vienna Youth International Film Festival
Best Film Award
  • Mr Mathew TANG
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
14th Beijing Student Film Festival
Grand Adjudicator Award
  • Mr LO Chak-wing
    MFA 2007 Graduate
Me, mother, grandmother, father, DV (video)
12th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA)
Open Category Gold Award
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
29th Tokyo Video Festival
Excellence Award
  • Miss Kim Chim Lok-man
    BACM 2006 Graduate
I see I cannot see (video)
Second Fresh Wave Short Film Competition
Best Creativity Award
  • A team of students led by Mr CHENG Kai Ming (BACM 2008 Graduate)
Tracking (video)
2006
3rd Korea International Youth Film Festival
Technical Excellence Award
  • Miss MA Judy Ping-on
    BACM 2006 Graduate
Gilbert (animatioin)
IEEE Region 10 Student Paper Contest 2006
First Prize
  • Mr ZENG Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields-based Statistical Structure Modeling for Chinese Character Recognition
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Special Mentions, Open Category
  • Mr KONG Khong Chang
    MFA 2005 Graduate
Name of Wu Mei 胡眉的名子 (video)
Special Mentions, Open Category
  • Mr TSUI Ka Hei
    AAMET 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu Chung
    BACM 2008 Graduate
Who Cares (animatioin)
Silver Award, Open Category
  • Miss FUNG King Long
    BACM 2005 Graduate
Just Love 囍歡 (video)
IEEE 2005 Postgraduate Student Paper Contest
Second Prize, Hong Kong Section
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields of Statistical-Structural Character Modeling and Recognition
44th Ann Arbor Film Festival
Michael Moore Award Best Documentary Film
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2005
2th Korea International Youth Film Festival
Special Jury Award
  • Miss Wong Ying Ying
    BACM 2006 Graduate
We Search (film)
2005 IEEE Region 10 Postgraduate Student Paper Contest
First Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Type-2 Fuzzy Hidden Markov Models and Their Application to Phoneme Classification
2005 Fort Lauderdale International Student Film Competition
First Prize, Documentary Section
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2005 Outstanding Student Documentary DV
Merit Award
  • Miss ZHANG Jing
    MFA 2011 Cohort
樓梯•人生@香港 Stairs•Life@HK (video)
19th Fukuoka Film Festival
Grand Prix
  • Mr Mathew Tang
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
11th International Media Art Biennale WRO
Honorable Mention
  • Mr Eric Siu
    BACM 2005 Graduate
Sliding Whites (video)
Women’s Pixel Short Film Award (by Nu Xing Wang ofthe Association for the Advancement of Feminism)
Championship Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Streaming (video)
Mobile Video Competition (by the Arts Centre and CSL’s One2Free)
Bronze Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Flash Faces (video)
7th Women’s Film Festival in Seoul Korea
Selected for The Asian Short Film and Video Competition Section
  • Miss Cheng Pui-Sze
    BACM 2004 Graduate
Paper Child (animation)
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Open Category
  • Mr Lam Wai-Keung
    BACM 2004 Graduate
Soldier Crab (video)
Special Mention, Open Category
  • Miss Chung Ling-Yam
    AAMET 2001 Graduate
Ladies' Market Inside Stuff (video)
Special Mention, Animation Category
  • Mr Tsui Ka Hei
    BACM 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu-Chung
    BACM 2008 Graduate
Kill AL (animation)
Silver Award, Open Category
  • Miss Tsang Tsui-Shan
    MFA 2005 Graduate
Lonely Planet (video)
Silver Award, Animation Category
  • Miss Hung Chi-Wing
    BACM 2004 Graduate
Canned Despair (animation)
IEEE Student Paper Contest Postgraduate section
Second Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Application of Type-2 Fuzzy Techniques to Speech Recognition
2nd International University Students’ Movies, TV and New Media Works Exhibition (Communication University of China)
Outstanding Documentary Film
  • Miss CHAN Sim Kuen Katherine
    MFA 2007 Graduate
Window of The Soul 靈魂之窗 (video)
Cyberport Website Design Competition
1st Runner-up
  • Mr LAM Will
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Lisa
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Gloria
    BACM 2005 Graduate
(Website)
Champion
  • Mr ASHOK Mahbubani Vivek
    BACM 2005 Graduate
  • Miss HUI Cecilia Hui
    BACM 2004 Graduate
  • Mr CHEUNG David
    MFA 2007 Graduate
(Website)
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
Selection Prize, Professional Category
  • Mr CHAN Kam Kwong
    MFA 2004 Graduate
The Story of Ah Zhu (video)
First Prize, Non-professional Category
  • Mr FOXALL Nick
    MFA 2005 Graduate
Adventure under the Sail (video)
Grand Prize, Non-professional Category
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Home and Away (video)
2th Hong Kong Digital Entertainment Excellence Awards
The Best Digital Effects
  • Miss CHENG Pui Sze
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
Blue Phoenix (video)
EDKO Films Company Scholarship
Scholarship 2003/2004
  • Mr YIP Kai Chun
    AAMET 2003 Cohort
-
The Hong Kong Jockey Club Scholarships (for Local Students)
Scholarship 2003/2004
  • Miss YIU Sheung Yee
    BACM 2011 Graduate
-
2003
The 8th Challenge Cup – University Students’ Academic and Technology Work Competition
2nd prize
  • Miss Daphne LAI Ngar Chi
    MFA 2003 Graduate
Learning Chinese Could Be Fun for Primary Students
RTHK Putonghua Short Video Contest
1st Runner-up
  • Mr CHAN Tze Him
    BACM 2005 Graduate
波婆摸four
Top Prize
  • Mr Hamlet LIN Yiu Bong
    BACM 2004 Graduate
不可'怕
6th NYU International Student Film Festival
Best Experimental Film Award
  • Miss Caroline HU Yee Man
    MFA 2004 Graduate
Remembrance (video)
International Youth Exchange Programme (2002-03) (Home Affairs Bureau)
Selected youth delegate representing HK to visit Kagoshima Japan
  • Miss Phoebe HUI Fong Wah
    BACM 2003 Graduate
-
Videotage Video Contest
First Prize 1-Year Residency in Fabrica, Benetton Group, Italy
  • Miss Wanda CHOI
    BACM 2002 Graduate
Operation (video)
2002
48th International Short Film Festival Oberhausen Germany 2002
Special Mention Award
  • Miss Nancy Tse Yuet Na
    BACM 2002 Graduate
Wednesday Creamy Cake (video)
School of Creative Media
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Jade IP Tsui Ying
    BACM 2003 Graduate
  • Mr CHU Ka Wa
    BACM 2003 Graduate
  • Miss Dolphin CHAN Chau Ling
    BACM 2004 Graduate
  • Miss CHAN Wai May
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Derek HUI Wang Yue
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Maya TONG Kam Pang
    MPil 2004 Cohort
-
Student Exchange Programme (College of Fine Arts, School of Art, Carnegie Mellon University)
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Tiffany SUM Yu Yan
    BACM 2003 Graduate
-
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Distinguished Award
  • Mr SIU Chi Man
    BACM 2005 Graduate
Constructing Destruction
Distinguished Award
  • Mr Ross YIP Chi Chung
    BACM 2002 Graduate
A Month Plus A Day
Bronze Award
  • Miss Viola SHUM Wing Man
    MPhil 2002 Cohort
The Edge
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss CHAN Yim Fan
    BACM 2004 Graduate
A Cup of Seeing (advanced video)
Honorable Mention Award
  • Miss LAM Siu Mei
    BACM 2004 Graduate
Dolly (advanced animation)
Honorable Mention Award
  • Miss Alice LAI Yee Man
    BACM 2004 Graduate
S.P.A.C.E. (advanced interactive multimedia)
2013
18th ifva
Silver Award, Interactive Media Category
  • LAM Chi Fai
    WONG Yu Hin
    BSCCM 2005 Cohort
(Atypical Installation)
(非典型裝置)
2004
Cyberport Website Design Competition
1st Runner-up
  • Mr LAM Will
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Lisa
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Gloria
    BACM 2005 Graduate
(Website)
2004
Cyberport Website Design Competition
Champion
  • Mr ASHOK Mahbubani Vivek
    BACM 2005 Graduate
  • Miss HUI Cecilia Hui
    BACM 2004 Graduate
  • Mr CHEUNG David
    MFA 2007 Graduate
(Website)
2013
2013 Hong Kong Spirit Ambassadors
2013 Hong Kong Spirit Ambassador (HKSA)
  • MAHBUBANI Vivek Ashok
    BACM 2002 Cohort
-
2013
Disney Imaginations 2013 Design Competition
First Runner Up
  • WU Hui
    LI Danwudan
    CHATURABUL Kuntiga
    MFACM 2012 Cohort
-
2013
Global Game Jam
Cyberport Judge’s Pick Award
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM Student
    2010 BScCM Student
-
2013
HKADA Hong Kong Arts Development Award 2012
Award for Young Artist - Film
  • LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
-
2013
HKADA Hong Kong Arts Development Award 2012
Award for Young Artist - Media Arts
  • CHOI Sai Ho
    MFA 2008 Cohort
-
2012
CityU Teaching Excellence Award 2011-2012
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
2012
Geneva’s Electonic Cultures Festival
-
  • CHOI Sai Ho
    BACM 2008 Graduate
-
2012
HKDA Global Design Awards 2011
Silver Award
  • TSANG Ka Wai
    BACM 2010 Cohort
-
2012
MIT GAME JAM 2012 HONG KONG
The Best Creativity Award (最具創意)
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM
    2010 BScCM
-
2012
University Grants Committee (UGC) Teaching Award
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
2012
青年廣場標誌設計比賽
Youth Square Logo Design Competition
Winner
  • CHOW Shuk Yee
    2011 BScCM
-
2011
Asian Producers’ Lab
-
  • KWAN Tsz Wai Alan
    BACM 2009 Cohort
  • HO Ka Ho
    BACM 2009 Graduate
-
2009
Hong Kong Arts Development Award 2009
Award for Young Artist: Film and Media Arts
  • Miss MAK Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
-
2008
Time Out Hong Kong Magazine
Top 20 Musicians
  • Mr CHOI Sai-ho
    MFACM 2008 Graduate
-
2007
Asian Cultural Council
Lee Hysan Foundation Fellowship (HK$300,000)
  • Mr SIU Chi Man, Eric
    BACM 2005 Graduate
-
2004
EDKO Films Company Scholarship
Scholarship 2003/2004
  • Mr YIP Kai Chun
    AAMET 2003 Cohort
-
2004
The Hong Kong Jockey Club Scholarships (for Local Students)
Scholarship 2003/2004
  • Miss YIU Sheung Yee
    BACM 2011 Graduate
-
2003
International Youth Exchange Programme (2002-03) (Home Affairs Bureau)
Selected youth delegate representing HK to visit Kagoshima Japan
  • Miss Phoebe HUI Fong Wah
    BACM 2003 Graduate
-
2002
School of Creative Media
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Jade IP Tsui Ying
    BACM 2003 Graduate
  • Mr CHU Ka Wa
    BACM 2003 Graduate
  • Miss Dolphin CHAN Chau Ling
    BACM 2004 Graduate
  • Miss CHAN Wai May
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Derek HUI Wang Yue
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Maya TONG Kam Pang
    MPil 2004 Cohort
-
2002
Student Exchange Programme (College of Fine Arts, School of Art, Carnegie Mellon University)
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Tiffany SUM Yu Yan
    BACM 2003 Graduate
-
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Gold Award
  • Mr WONG Chi Chuen
    BACM 2008 Cohort
10Hz
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Open Category Silver Award
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
21 years after
2012
Taipei Golden Horse Film Awards
Nomination
  • WONG Chun
    2007 BACM (Graduate)
6th March
2013
18th ifva
Gold Award, Open Category
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
6th March 三月六日
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss CHAN Yim Fan
    BACM 2004 Graduate
A Cup of Seeing (advanced video)
2009
GATSBY CM Award 2009
Gatsby Technical Award(15/30-second commercials)
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
A Gatsby tALE
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Distinguished Award
  • Mr Ross YIP Chi Chung
    BACM 2002 Graduate
A Month Plus A Day
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
First Prize, Non-professional Category
  • Mr FOXALL Nick
    MFA 2005 Graduate
Adventure under the Sail (video)
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr Yeung Hey Chiu
    BACM 2005 Cohort
All Around Me (video)
2013
Golden Sugarcane Film Festival 2013
第八屆金甘蔗影展
The Best Actor
最佳男主角獎
  • 陳健朗
    2009 BADMB
Angry Donkey《美濃七日》
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Mr IP Yuk-yiu
    Associate Professor
Another Day of Depression in Kowloon (Digital Art)
2004
IEEE Student Paper Contest Postgraduate section
Second Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Application of Type-2 Fuzzy Techniques to Speech Recognition
2013
18th ifva
Gold Award, Interactive Media Category
  • KWAN Tsz-wai Alan
    BACM 2009 Cohort
Bad Trip
2011
Artist in Residence 2010 (New Media Art)
-
  • Nicole MAK Yuen Shan
    BACM 2008 Graduate
Behind The Camera
2012
31th Hong Kong Film Academy Awards
Best New Director
  • TSANG Tsui Shan
    MFACM 2005 Graduate
Big Blue Lake
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Black Box (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Special Mention
  • Miss YUEN Sau Ying
    BACM 2007 Cohort
Blackout
2004
2th Hong Kong Digital Entertainment Excellence Awards
The Best Digital Effects
  • Miss CHENG Pui Sze
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
Blue Phoenix (video)
2010
6th Annual Golden Sugarcane Film Festival (Taiwan)
Best Production
  • Mr MAN Pui Ki
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
Bo Ring's Short Flim
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • KO Ling Sin
    BACM 2010 Graduate
Bury the Hatchet
2011
ADAA Finalist 2011 (Category: Live Action)
-
  • LAM Ho Tak
    BACM 2010 Cohort
CITY #3721
2012
9th Sedicicorto International Film Festival
Best Experimental Film
  • LAM Ho Tak
    2010 BASCM
CITY#3721
2007
International Youth Video and Photography Contest
Champion, The Youth DV Category
  • Miss LI Yin-fung, Heidi
    BACM 2006 Cohort
Can I Sit Beside You (video)
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Silver Award, Animation Category
  • Miss Hung Chi-Wing
    BACM 2004 Graduate
Canned Despair (animation)
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Distinguished Award
  • Mr SIU Chi Man
    BACM 2005 Graduate
Constructing Destruction
2008
The 3rd Fresh Wave Short Film Competition
Special Mentions
  • Mr WONG Wai-nap
    BACM 2006 Cohort
Distance (video)
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss LAM Siu Mei
    BACM 2004 Graduate
Dolly (advanced animation)
2013
Hong Kong Asia Film Financing Forum Award 2013
The HAF Awards
  • HO Hong
    MFACM 2012 Cohort
Doomsday Party 末日・派對
2013
18th ifva
Special Mention, Animation Category
  • FU Wing Yan Lilian
    BACM 2004 Cohort
Fishing With Popo 想像.外婆
2005
Mobile Video Competition (by the Arts Centre and CSL’s One2Free)
Bronze Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Flash Faces (video)
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Grand Prize Fresh Wave Award Best Film Award [Open Category] 最佳電影 (公開組)
  • LI Sum Yuet
    2009 BACM (Graduate)
Flowers with Aphasia 忘語花
2011
Hong Kong Book Fair
-
  • Andy LI
    PhD 2010 Cohort
From Books Grows a House of Gold
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Special Mention (Mobile Game)
  • WONG Chi Ho Dennis
    TANG Tsz Chung Koko
    BSCCM 2010 Cohort
G-Kart
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Achievement Award
  • Dr Hector RODRIGUEZ
    Associate Professor
Gestus: Judex (Video Art)
2006
3rd Korea International Youth Film Festival
Technical Excellence Award
  • Miss MA Judy Ping-on
    BACM 2006 Graduate
Gilbert (animatioin)
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
Grand Prize, Non-professional Category
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Home and Away (video)
2007
29th Tokyo Video Festival
Excellence Award
  • Miss Kim Chim Lok-man
    BACM 2006 Graduate
I see I cannot see (video)
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Silver Award, Open Category
  • Miss FUNG King Long
    BACM 2005 Graduate
Just Love 囍歡 (video)
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Animation Category
  • Mr Tsui Ka Hei
    BACM 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu-Chung
    BACM 2008 Graduate
Kill AL (animation)
2012
Delta Edges: The Peral River Delta Indie-Animation Screening Tour 銳角2012-2013 : 珠三角獨立動畫放映巡禮
優秀動畫獎
  • TONG Yee Tak Judy
    2009 BACM (Graduate)
Kouezhan
2013
Challenge Cup 2013
三等獎
  • MAN Wing Leung
    CHAU Kwan Ki
    BACM 2010 Cohort
Laboratory for Ubiquitous Musical Expression (LUME) - "Synth-Cube"
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Open Category
  • Miss Chung Ling-Yam
    AAMET 2001 Graduate
Ladies' Market Inside Stuff (video)
2003
The 8th Challenge Cup – University Students’ Academic and Technology Work Competition
2nd prize
  • Miss Daphne LAI Ngar Chi
    MFA 2003 Graduate
Learning Chinese Could Be Fun for Primary Students
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Silver Award, Open Category
  • Miss Tsang Tsui-Shan
    MFA 2005 Graduate
Lonely Planet (video)
2011
The 30th Hong Kong Film Academy Awards
Award for Best Screenplay(co-scripted work with film director Mr Pang Ho-cheung)
  • Miss Mak Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
Love in a Puff
2007
12th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA)
Open Category Gold Award
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
2007
up-and-coming International Film Festival Hannover
International Young Film Makers Awards
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
2013
First Feature Film Initiative (FFFI)
First Feature Film Initiative (Higher Education Institutions Group)
首部劇情電影計劃 (大專組優勝計劃)
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
Mad World《一念無明》
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Silver Award
  • YEUNG Ting Hung Bato
    BSCCM 2010 Cohort
Magnetic
2006
IEEE 2005 Postgraduate Student Paper Contest
Second Prize, Hong Kong Section
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields of Statistical-Structural Character Modeling and Recognition
2006
IEEE Region 10 Student Paper Contest 2006
First Prize
  • Mr ZENG Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields-based Statistical Structure Modeling for Chinese Character Recognition
2007
14th Beijing Student Film Festival
Grand Adjudicator Award
  • Mr LO Chak-wing
    MFA 2007 Graduate
Me, mother, grandmother, father, DV (video)
2009
4th Fresh Wave Short Film Competition
Best Film, Student Division
  • Mr LAM Sheung Ting, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2006 Cohort
Merry Christmas (short film)
2007
Hong Kong Designers Association Award
Award of Excellence, New Media Category
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
2007
International W3 Award
Silver Award, Web Video
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Lifestyle (Student Category of Social, Communications & Media) Bronze Award
  • LAM Kit Yung
    LEUNG Hin Sang Davi
    BSCCM 2010 Cohort
Movie Partner
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Special Mentions, Open Category
  • Mr KONG Khong Chang
    MFA 2005 Graduate
Name of Wu Mei 胡眉的名子 (video)
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (公開組)
  • LAM Isabella Candice
    2008 BACM (Graduate)
On Sleepless Roads, the Sleepless Goes 無眠夜行
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • SIU Chui Yi
    BACM 2011 Graduate
On the HEELS
2003
Videotage Video Contest
First Prize 1-Year Residency in Fabrica, Benetton Group, Italy
  • Miss Wanda CHOI
    BACM 2002 Graduate
Operation (video)
2006
44th Ann Arbor Film Festival
Michael Moore Award Best Documentary Film
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2005
2005 Fort Lauderdale International Student Film Competition
First Prize, Documentary Section
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Best Content
  • Miss CHIU Yuet Yung, Millie
    BACM 2006 Cohort
PMV [Personalized Music Video]
2005
7th Women’s Film Festival in Seoul Korea
Selected for The Asian Short Film and Video Competition Section
  • Miss Cheng Pui-Sze
    BACM 2004 Graduate
Paper Child (animation)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Animation Category Special Mention
  • Miss FU Wing Yan
    BACM 2004 Cohort
Pick Up & Put Down
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Single-Screen-Based Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon-him, Chris
    Mr LAM Chi-fai, Jason
  • BACM 2005 Cohort
    BScCM 2005 Cohort
Pixsonic Playground (interactive media)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Animation Category Silver Award
  • Mr HO Ka Ho
    BACM 2006 Cohort
  • Mr TSUI Ka Hei
    BACM 2008 Cohort
Puff the Magic Dragon
2003
6th NYU International Student Film Festival
Best Experimental Film Award
  • Miss Caroline HU Yee Man
    MFA 2004 Graduate
Remembrance (video)
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • LAM Wing Yan
    BACM 2011 Graduate
Remembrance, the lasting perfume
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Silver Award
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Rubbing Tool (interactive artwork)
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss Alice LAI Yee Man
    BACM 2004 Graduate
S.P.A.C.E. (advanced interactive multimedia)
2005
11th International Media Art Biennale WRO
Honorable Mention
  • Mr Eric Siu
    BACM 2005 Graduate
Sliding Whites (video)
2013
37th Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
Short Film Competition, Special Prize (Hong Kong)
國際短片競賽特別獎(本地)
  • LAM Ho Tak
    BASCM 2010 Cohort
Soeng 《想》
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Open Category
  • Mr Lam Wai-Keung
    BACM 2004 Graduate
Soldier Crab (video)
2012
13th DigiCon6 Awards Hong Kong Region
Prize of Effort
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something about Melody
2005
Women’s Pixel Short Film Award (by Nu Xing Wang ofthe Association for the Advancement of Feminism)
Championship Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Streaming (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Silver Award
  • Mr LAM Chi Fai
    BScCM 2005 Cohort
Sycamore (dancing poetry)
2009
PANORAMA 2009-Asia Pacific Animation Challenge and Animation Camp
The Champion Award
  • Mr Oscar SHEIKH
    BACM 2006 Cohort
  • Miss TSANG Sin Yu
    BACM 2008 Cohort
Tancho
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • TONG Pun Kin
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • TONG Pun Kin, Max
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Silver Award, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Chi Lung, Ashley
    BScCM 2005 Cohort
  • Mr LAM Chi Fai, Jason
    BScCM 2005 Cohort
Textworm (video)
2007
The 4th FUTURE VISION-Asian International Youth Film Festival
Outstanding Award
  • Mr CHAN Hon Yan, Ryan
    BACM 2007 Graduate
The Backpacker (film/video)
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Bronze Award
  • Miss Viola SHUM Wing Man
    MPhil 2002 Cohort
The Edge
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Youth Category
  • Mr CHAN Chun Hei, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2005 Cohort
The Empty Body (video)
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon Him
    BACM 2005 Cohort
The Happiness of the Fish (video)
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • LAM Chi Chung
    BACM 2010 Graduate
The Launch
2010
The 4th Hong Kong Mobile Film Festival
Grand Award
  • Mr LAM Chi Chung
    BACM 2007 Cohort
The Launch
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (學生組)
  • TAM Wai Ching
    2009 BACM (Graduate)
The Little One 野犬與貓咪
2012
Disney Imaginations 2012 Design Competition
First runner up
  • LUNG Annick Long Ting and Anna WALTER
    2011 MFACM Student
The Magic Carpet Adventures
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
Selection Prize, Professional Category
  • Mr CHAN Kam Kwong
    MFA 2004 Graduate
The Story of Ah Zhu (video)
2008
Tribute to Hong Kong Music Industry 50 Years Anniversary (organized by Asia Television Limited)
Best Short Video
  • Mr CHAN Ming-yau, Sunny
    AAMET 2007 Cohort
The Warmest Message to Mother (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Open Category Gold Award
  • Miss WONG Yee Mei
    BACM 2007 Cohort
This Pair
2007
Second Fresh Wave Short Film Competition
Best Creativity Award
  • A team of students led by Mr CHENG Kai Ming (BACM 2008 Graduate)
Tracking (video)
2008
Hong Kong Youth Arts Foundation
Bloomberg Emerging Artist
  • Ms HUI Fong-wah, Phoebe
    BACM 2003 Graduate
Translucent Noise (sonic arts installations)
2010
6th Annual Golden Sugarcane Film Festival (Taiwan)
Best Editing
  • Mr WONG Luk Ho
    BACM 2007 Cohort
  • Mr WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LAM Kit Hang
    BACM 2008 Cohort
  • Mr NG Ka Wai
    BACM 2008 Cohort
Two Peanuts
2005
2005 IEEE Region 10 Postgraduate Student Paper Contest
First Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Type-2 Fuzzy Hidden Markov Models and Their Application to Phoneme Classification
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Max CHAN Wang
    BACM Year 2
Unfolded (Photography)
2013
18th ifva
Silver Award, Open Category
  • Cheuk Yick Him Nick
    BACM 2012 Cohort
Waiting to Drown 至少在夢裡
2011
Fresh Wave 2011-International Short Film Festival
-
  • CHEUK Yick Him Nick
    BACM 2012 Graduate
Waiting to Drown…
2005
2th Korea International Youth Film Festival
Special Jury Award
  • Miss Wong Ying Ying
    BACM 2006 Graduate
We Search (film)
2002
48th International Short Film Festival Oberhausen Germany 2002
Special Mention Award
  • Miss Nancy Tse Yuet Na
    BACM 2002 Graduate
Wednesday Creamy Cake (video)
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Special Mentions, Open Category
  • Mr TSUI Ka Hei
    AAMET 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu Chung
    BACM 2008 Graduate
Who Cares (animatioin)
2004
2nd International University Students’ Movies, TV and New Media Works Exhibition (Communication University of China)
Outstanding Documentary Film
  • Miss CHAN Sim Kuen Katherine
    MFA 2007 Graduate
Window of The Soul 靈魂之窗 (video)
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr CHAN Siu-chung
    BACM 2005 Cohort
  • Miss TSUI Ka-hei
    BACM 2005 Cohort
Wisdom Tree (animation)
2007
4th Vienna Youth International Film Festival
Best Film Award
  • Mr Mathew TANG
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
2005
19th Fukuoka Film Festival
Grand Prix
  • Mr Mathew Tang
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
2010
Schneider Electric Energy Efficiency Cup 2010
2nd Runner-up
  • Mr CHAN Win Kin Vincent
    BScCM 2008 Cohort
  • Mr CHEUNG Pak Kei Michael
    BScCM 2008 Cohort
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
iPhone Energy Saver
2013
「罕有人情」插圖及漫畫故事創作比賽
Champion
  • Leung Yee Ting
    2010 BADMB Student
《由那年起》
2013
Golden Sugarcane Film Festival 2013
第八屆金甘蔗影展
The Audience's Favourite Film
最佳觀眾票選獎
The Best Cinematography
最佳攝影獎
The Best Director
最佳導演獎
  • CHEUK Ka Lee
    IP Wan Sang
    LAU Chun Ting
    KWOK Kin Shing
    LEE Yan Chun

    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2011 AAMET Student
《茄是故鄉濃》
2012
2012 South Taiwan Film Festival 南方影展 2012【全球華人影片競賽】
Contemporary Perspective Award 當代觀點獎
Human Rights Concern Award 人權關懷獎
  • LO Chun Yip
    2007 BACM (Graduate)
《那年春夏‧之後》
2003
RTHK Putonghua Short Video Contest
Top Prize
  • Mr Hamlet LIN Yiu Bong
    BACM 2004 Graduate
不可'怕
2008
15th Beijing Student Film Festival (2008)
Finalist
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
夜更的故事 (video)
2008
15th Beijing Student Film Festival (2008)
Nomination in DV Experimental category
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
導演的話 (video)
2008
香港廉政公署「財富與人生」錄像短片創作比賽
公開組銀獎
  • Mr YEUNG Chin-kwan
    AAMET 2008 Cohort
會是你嗎? (video)
2005
2005 Outstanding Student Documentary DV
Merit Award
  • Miss ZHANG Jing
    MFA 2011 Cohort
樓梯•人生@香港 Stairs•Life@HK (video)
2003
RTHK Putonghua Short Video Contest
1st Runner-up
  • Mr CHAN Tze Him
    BACM 2005 Graduate
波婆摸four
2010
5th Golden Sugarcane Film Festival
Kio-A-Thau Cultural Award
  • A team called "So Boring" formed by ten SCM students
腳甲.蔡婆.橋仔頭
2012
Disney Imaginations 2012 Design Competition
First runner up
  • LUNG Annick Long Ting and Anna WALTER
    2011 MFACM Student
The Magic Carpet Adventures
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (學生組)
  • TAM Wai Ching
    2009 BACM (Graduate)
The Little One 野犬與貓咪
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Open Category Gold Award
  • Miss WONG Yee Mei
    BACM 2007 Cohort
This Pair
2008
Tribute to Hong Kong Music Industry 50 Years Anniversary (organized by Asia Television Limited)
Best Short Video
  • Mr CHAN Ming-yau, Sunny
    AAMET 2007 Cohort
The Warmest Message to Mother (video)
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
Selection Prize, Professional Category
  • Mr CHAN Kam Kwong
    MFA 2004 Graduate
The Story of Ah Zhu (video)
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Youth Category
  • Mr CHAN Chun Hei, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2005 Cohort
The Empty Body (video)
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss Alice LAI Yee Man
    BACM 2004 Graduate
S.P.A.C.E. (advanced interactive multimedia)
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Black Box (video)
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Silver Award
  • Mr KWOK Yu-ho, Will
    MFACM 2007 Cohort
Rubbing Tool (interactive artwork)
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Best Creativity [Open Category] 最佳創意 (公開組)
  • LAM Isabella Candice
    2008 BACM (Graduate)
On Sleepless Roads, the Sleepless Goes 無眠夜行
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Special Mentions, Open Category
  • Mr KONG Khong Chang
    MFA 2005 Graduate
Name of Wu Mei 胡眉的名子 (video)
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Special Mention (Mobile Game)
  • WONG Chi Ho Dennis
    TANG Tsz Chung Koko
    BSCCM 2010 Cohort
G-Kart
2012
Fresh Wave 2012 – International Short Film Festival 「鮮浪潮2012 – 國際短片展」
Grand Prize Fresh Wave Award Best Film Award [Open Category] 最佳電影 (公開組)
  • LI Sum Yuet
    2009 BACM (Graduate)
Flowers with Aphasia 忘語花
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Achievement Award
  • Dr Hector RODRIGUEZ
    Associate Professor
Gestus: Judex (Video Art)
2011
Hong Kong Book Fair
-
  • Andy LI
    PhD 2010 Cohort
From Books Grows a House of Gold
2007
29th Tokyo Video Festival
Excellence Award
  • Miss Kim Chim Lok-man
    BACM 2006 Graduate
I see I cannot see (video)
2006
3rd Korea International Youth Film Festival
Technical Excellence Award
  • Miss MA Judy Ping-on
    BACM 2006 Graduate
Gilbert (animatioin)
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Silver Award, Open Category
  • Miss FUNG King Long
    BACM 2005 Graduate
Just Love 囍歡 (video)
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
Grand Prize, Non-professional Category
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Home and Away (video)
2012
MIT GAME JAM 2012 HONG KONG
The Best Creativity Award (最具創意)
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM
    2010 BScCM
-
2012
University Grants Committee (UGC) Teaching Award
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
2012
青年廣場標誌設計比賽
Youth Square Logo Design Competition
Winner
  • CHOW Shuk Yee
    2011 BScCM
-
2011
Asian Producers’ Lab
-
  • KWAN Tsz Wai Alan
    BACM 2009 Cohort
  • HO Ka Ho
    BACM 2009 Graduate
-
2009
Hong Kong Arts Development Award 2009
Award for Young Artist: Film and Media Arts
  • Miss MAK Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
-
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Bronze Award
  • Miss Viola SHUM Wing Man
    MPhil 2002 Cohort
The Edge
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Silver Award, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Chi Lung, Ashley
    BScCM 2005 Cohort
  • Mr LAM Chi Fai, Jason
    BScCM 2005 Cohort
Textworm (video)
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • TONG Pun Kin, Max
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
2007
The 4th FUTURE VISION-Asian International Youth Film Festival
Outstanding Award
  • Mr CHAN Hon Yan, Ryan
    BACM 2007 Graduate
The Backpacker (film/video)
2002
Student Exchange Programme (College of Fine Arts, School of Art, Carnegie Mellon University)
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Tiffany SUM Yu Yan
    BACM 2003 Graduate
-
2004
Cyberport Website Design Competition
Champion
  • Mr ASHOK Mahbubani Vivek
    BACM 2005 Graduate
  • Miss HUI Cecilia Hui
    BACM 2004 Graduate
  • Mr CHEUNG David
    MFA 2007 Graduate
(Website)
2005
11th International Media Art Biennale WRO
Honorable Mention
  • Mr Eric Siu
    BACM 2005 Graduate
Sliding Whites (video)
2008
Hong Kong Youth Arts Foundation
Bloomberg Emerging Artist
  • Ms HUI Fong-wah, Phoebe
    BACM 2003 Graduate
Translucent Noise (sonic arts installations)
2005
2th Korea International Youth Film Festival
Special Jury Award
  • Miss Wong Ying Ying
    BACM 2006 Graduate
We Search (film)
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • TONG Pun Kin
    BScCM 2008 Graduate
Tango Fencing
2013
18th ifva
Gold Award, Interactive Media Category
  • KWAN Tsz-wai Alan
    BACM 2009 Cohort
Bad Trip
2012
Geneva’s Electonic Cultures Festival
-
  • CHOI Sai Ho
    BACM 2008 Graduate
-
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Open Category
  • Mr Lam Wai-Keung
    BACM 2004 Graduate
Soldier Crab (video)
2009
PANORAMA 2009-Asia Pacific Animation Challenge and Animation Camp
The Champion Award
  • Mr Oscar SHEIKH
    BACM 2006 Cohort
  • Miss TSANG Sin Yu
    BACM 2008 Cohort
Tancho
2013
Golden Sugarcane Film Festival 2013
第八屆金甘蔗影展
The Audience's Favourite Film
最佳觀眾票選獎
The Best Cinematography
最佳攝影獎
The Best Director
最佳導演獎
  • CHEUK Ka Lee
    IP Wan Sang
    LAU Chun Ting
    KWOK Kin Shing
    LEE Yan Chun

    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2012 BASCM Student
    2011 AAMET Student
《茄是故鄉濃》
2007
up-and-coming International Film Festival Hannover
International Young Film Makers Awards
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Winning Works
  • LAM Wing Yan
    BACM 2011 Graduate
Remembrance, the lasting perfume
2003
The 8th Challenge Cup – University Students’ Academic and Technology Work Competition
2nd prize
  • Miss Daphne LAI Ngar Chi
    MFA 2003 Graduate
Learning Chinese Could Be Fun for Primary Students
2013
Challenge Cup 2013
三等獎
  • MAN Wing Leung
    CHAU Kwan Ki
    BACM 2010 Cohort
Laboratory for Ubiquitous Musical Expression (LUME) - "Synth-Cube"
2012
Delta Edges: The Peral River Delta Indie-Animation Screening Tour 銳角2012-2013 : 珠三角獨立動畫放映巡禮
優秀動畫獎
  • TONG Yee Tak Judy
    2009 BACM (Graduate)
Kouezhan
2005
19th Fukuoka Film Festival
Grand Prix
  • Mr Mathew Tang
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
2010
The 4th Hong Kong Mobile Film Festival
Grand Award
  • Mr LAM Chi Chung
    BACM 2007 Cohort
The Launch
2009
GATSBY CM Award 2009
Gatsby Technical Award(15/30-second commercials)
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
A Gatsby tALE
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss LAM Siu Mei
    BACM 2004 Graduate
Dolly (advanced animation)
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • KO Ling Sin
    BACM 2010 Graduate
Bury the Hatchet
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Special Mention
  • Miss YUEN Sau Ying
    BACM 2007 Cohort
Blackout
2010
6th Annual Golden Sugarcane Film Festival (Taiwan)
Best Production
  • Mr MAN Pui Ki
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
Bo Ring's Short Flim
2004
2th Hong Kong Digital Entertainment Excellence Awards
The Best Digital Effects
  • Miss CHENG Pui Sze
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
Blue Phoenix (video)
2008
The 3rd Fresh Wave Short Film Competition
Special Mentions
  • Mr WONG Wai-nap
    BACM 2006 Cohort
Distance (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Best Content
  • Miss CHIU Yuet Yung, Millie
    BACM 2006 Cohort
PMV [Personalized Music Video]
2013
Hong Kong Asia Film Financing Forum Award 2013
The HAF Awards
  • HO Hong
    MFACM 2012 Cohort
Doomsday Party 末日・派對
2013
2013 Hong Kong Spirit Ambassadors
2013 Hong Kong Spirit Ambassador (HKSA)
  • MAHBUBANI Vivek Ashok
    BACM 2002 Cohort
-
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr Yeung Hey Chiu
    BACM 2005 Cohort
All Around Me (video)
2010
6th Annual Golden Sugarcane Film Festival (Taiwan)
Best Editing
  • Mr WONG Luk Ho
    BACM 2007 Cohort
  • Mr WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
  • Mr LAM Kit Hang
    BACM 2008 Cohort
  • Mr NG Ka Wai
    BACM 2008 Cohort
Two Peanuts
2005
2005 IEEE Region 10 Postgraduate Student Paper Contest
First Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Type-2 Fuzzy Hidden Markov Models and Their Application to Phoneme Classification
2003
International Youth Exchange Programme (2002-03) (Home Affairs Bureau)
Selected youth delegate representing HK to visit Kagoshima Japan
  • Miss Phoebe HUI Fong Wah
    BACM 2003 Graduate
-
2002
School of Creative Media
Dean's List (Sem A 2002-03)
  • Miss Jade IP Tsui Ying
    BACM 2003 Graduate
  • Mr CHU Ka Wa
    BACM 2003 Graduate
  • Miss Dolphin CHAN Chau Ling
    BACM 2004 Graduate
  • Miss CHAN Wai May
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Derek HUI Wang Yue
    BACM 2004 Graduate
  • Miss MOK Pui Yuk
    BACM 2004 Graduate
  • Mr Maya TONG Kam Pang
    MPil 2004 Cohort
-
2013
18th ifva
Silver Award, Interactive Media Category
  • LAM Chi Fai
    WONG Yu Hin
    BSCCM 2005 Cohort
(Atypical Installation)
(非典型裝置)
2002
48th International Short Film Festival Oberhausen Germany 2002
Special Mention Award
  • Miss Nancy Tse Yuet Na
    BACM 2002 Graduate
Wednesday Creamy Cake (video)
2004
Cyberport Website Design Competition
1st Runner-up
  • Mr LAM Will
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Lisa
    BACM 2005 Graduate
  • Miss CHEUNG Gloria
    BACM 2005 Graduate
(Website)
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Distinguished Award
  • Mr SIU Chi Man
    BACM 2005 Graduate
Constructing Destruction
2012
Taipei Golden Horse Film Awards
Nomination
  • WONG Chun
    2007 BACM (Graduate)
6th March
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Gold Award
  • Mr WONG Chi Chuen
    BACM 2008 Cohort
10Hz
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Open Category Silver Award
  • Mr LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
21 years after
2007
12th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA)
Open Category Gold Award
  • Miss MAK Hei-yan
    BACM 2006 Graduate
Lovers' Lover (video)
2011
Artist in Residence 2010 (New Media Art)
-
  • Nicole MAK Yuen Shan
    BACM 2008 Graduate
Behind The Camera
2004
EDKO Films Company Scholarship
Scholarship 2003/2004
  • Mr YIP Kai Chun
    AAMET 2003 Cohort
-
2008
Time Out Hong Kong Magazine
Top 20 Musicians
  • Mr CHOI Sai-ho
    MFACM 2008 Graduate
-
2007
Asian Cultural Council
Lee Hysan Foundation Fellowship (HK$300,000)
  • Mr SIU Chi Man, Eric
    BACM 2005 Graduate
-
2013
Disney Imaginations 2013 Design Competition
First Runner Up
  • WU Hui
    LI Danwudan
    CHATURABUL Kuntiga
    MFACM 2012 Cohort
-
2013
Global Game Jam
Cyberport Judge’s Pick Award
  • CHU Ming Yan Jonathan
    HUI Choi Yin
    2009 BScCM Student
    2010 BScCM Student
-
2012
31th Hong Kong Film Academy Awards
Best New Director
  • TSANG Tsui Shan
    MFACM 2005 Graduate
Big Blue Lake
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Silver Award, Open Category
  • Miss Tsang Tsui-Shan
    MFA 2005 Graduate
Lonely Planet (video)
2012
HKDA Global Design Awards 2011
Silver Award
  • TSANG Ka Wai
    BACM 2010 Cohort
-
2013
18th ifva
Special Mention, Animation Category
  • FU Wing Yan Lilian
    BACM 2004 Cohort
Fishing With Popo 想像.外婆
2013
Golden Sugarcane Film Festival 2013
第八屆金甘蔗影展
The Best Actor
最佳男主角獎
  • 陳健朗
    2009 BADMB
Angry Donkey《美濃七日》
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Mr IP Yuk-yiu
    Associate Professor
Another Day of Depression in Kowloon (Digital Art)
2004
IEEE Student Paper Contest Postgraduate section
Second Prize
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Application of Type-2 Fuzzy Techniques to Speech Recognition
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Animation Category Silver Award
  • Mr HO Ka Ho
    BACM 2006 Cohort
  • Mr TSUI Ka Hei
    BACM 2008 Cohort
Puff the Magic Dragon
2013
HKADA Hong Kong Arts Development Award 2012
Award for Young Artist - Film
  • LO Chun Yip
    BACM 2007 Cohort
-
2013
HKADA Hong Kong Arts Development Award 2012
Award for Young Artist - Media Arts
  • CHOI Sai Ho
    MFA 2008 Cohort
-
2012
CityU Teaching Excellence Award 2011-2012
Winner
  • Professor LIU Zhi-Qiang
    Professor
-
2007
International W3 Award
Silver Award, Web Video
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Interactive Media Category Silver Award
  • Mr LAM Chi Fai
    BScCM 2005 Cohort
Sycamore (dancing poetry)
2012
13th DigiCon6 Awards Hong Kong Region
Prize of Effort
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
2007
Second Fresh Wave Short Film Competition
Best Creativity Award
  • A team of students led by Mr CHENG Kai Ming (BACM 2008 Graduate)
Tracking (video)
2010
5th Golden Sugarcane Film Festival
Kio-A-Thau Cultural Award
  • A team called "So Boring" formed by ten SCM students
腳甲.蔡婆.橋仔頭
2005
2005 Outstanding Student Documentary DV
Merit Award
  • Miss ZHANG Jing
    MFA 2011 Cohort
樓梯•人生@香港 Stairs•Life@HK (video)
2003
RTHK Putonghua Short Video Contest
1st Runner-up
  • Mr CHAN Tze Him
    BACM 2005 Graduate
波婆摸four
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Single-Screen-Based Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon-him, Chris
    Mr LAM Chi-fai, Jason
  • BACM 2005 Cohort
    BScCM 2005 Cohort
Pixsonic Playground (interactive media)
2010
Schneider Electric Energy Efficiency Cup 2010
2nd Runner-up
  • Mr CHAN Win Kin Vincent
    BScCM 2008 Cohort
  • Mr CHEUNG Pak Kei Michael
    BScCM 2008 Cohort
  • Miss ZHOU Jia Jazz
    BACM 2008 Cohort
iPhone Energy Saver
2005
7th Women’s Film Festival in Seoul Korea
Selected for The Asian Short Film and Video Competition Section
  • Miss Cheng Pui-Sze
    BACM 2004 Graduate
Paper Child (animation)
2002
IMAG Media Art Competition 2002
Honorable Mention Award
  • Miss CHAN Yim Fan
    BACM 2004 Graduate
A Cup of Seeing (advanced video)
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • LAM Chi Chung
    BACM 2010 Graduate
The Launch
2012
9th Sedicicorto International Film Festival
Best Experimental Film
  • LAM Ho Tak
    2010 BASCM
CITY#3721
2011
ADAA Finalist 2011 (Category: Live Action)
-
  • LAM Ho Tak
    BACM 2010 Cohort
CITY #3721
2007
International Youth Video and Photography Contest
Champion, The Youth DV Category
  • Miss LI Yin-fung, Heidi
    BACM 2006 Cohort
Can I Sit Beside You (video)
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Silver Award, Animation Category
  • Miss Hung Chi-Wing
    BACM 2004 Graduate
Canned Despair (animation)
2011
The 30th Hong Kong Film Academy Awards
Award for Best Screenplay(co-scripted work with film director Mr Pang Ho-cheung)
  • Miss Mak Hei Yan
    BACM 2003 Cohort
Love in a Puff
2008
The 13th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Animation Category
  • Mr CHAN Siu-chung
    BACM 2005 Cohort
  • Miss TSUI Ka-hei
    BACM 2005 Cohort
Wisdom Tree (animation)
2007
4th Vienna Youth International Film Festival
Best Film Award
  • Mr Mathew TANG
    MFA 2004 Graduate
b420 (movie)
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Open Category
  • Miss Chung Ling-Yam
    AAMET 2001 Graduate
Ladies' Market Inside Stuff (video)
2012
2012 South Taiwan Film Festival 南方影展 2012【全球華人影片競賽】
Contemporary Perspective Award 當代觀點獎
Human Rights Concern Award 人權關懷獎
  • LO Chun Yip
    2007 BACM (Graduate)
《那年春夏‧之後》
2013
37th Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
Short Film Competition, Special Prize (Hong Kong)
國際短片競賽特別獎(本地)
  • LAM Ho Tak
    BASCM 2010 Cohort
Soeng 《想》
2003
RTHK Putonghua Short Video Contest
Top Prize
  • Mr Hamlet LIN Yiu Bong
    BACM 2004 Graduate
不可'怕
2013
18th ifva
Gold Award, Open Category
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
6th March 三月六日
2011
ASIAGRAPH 2011 in Tokyo (CG Competition)
Divison II: "CG Animation Theater" - Excellent Works
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something About Melody
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • Jazz ZHOU Jia
    BACM 2008 Cohort
Something about Melody
2005
Women’s Pixel Short Film Award (by Nu Xing Wang ofthe Association for the Advancement of Feminism)
Championship Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Streaming (video)
2011
New Year’s Eve Countdown Carvinal 2011
-
  • SIU Chui Yi
    BACM 2011 Graduate
On the HEELS
2006
44th Ann Arbor Film Festival
Michael Moore Award Best Documentary Film
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2003
Videotage Video Contest
First Prize 1-Year Residency in Fabrica, Benetton Group, Italy
  • Miss Wanda CHOI
    BACM 2002 Graduate
Operation (video)
2013
First Feature Film Initiative (FFFI)
First Feature Film Initiative (Higher Education Institutions Group)
首部劇情電影計劃 (大專組優勝計劃)
  • WONG Chun
    BACM 2007 Cohort
Mad World《一念無明》
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Digital Entertainment (Student & Independent Group) Silver Award
  • YEUNG Ting Hung Bato
    BSCCM 2010 Cohort
Magnetic
2007
14th Beijing Student Film Festival
Grand Adjudicator Award
  • Mr LO Chak-wing
    MFA 2007 Graduate
Me, mother, grandmother, father, DV (video)
2006
IEEE 2005 Postgraduate Student Paper Contest
Second Prize, Hong Kong Section
  • Mr Zeng Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields of Statistical-Structural Character Modeling and Recognition
2006
IEEE Region 10 Student Paper Contest 2006
First Prize
  • Mr ZENG Jia
    PhD 2007 Graduate
Markov Random Fields-based Statistical Structure Modeling for Chinese Character Recognition
2005
Mobile Video Competition (by the Arts Centre and CSL’s One2Free)
Bronze Award
  • Miss Jacqui Chong
    AAMET 2007 Graduate
Flash Faces (video)
2005
2005 Fort Lauderdale International Student Film Competition
First Prize, Documentary Section
  • Miss AGARWAL Sheetal
    MFA 2005 Graduate
Ordinary Lives (video)
2010
16th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Animation Category Special Mention
  • Miss FU Wing Yan
    BACM 2004 Cohort
Pick Up & Put Down
2004
10th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards
Special Mention, Animation Category
  • Mr Tsui Ka Hei
    BACM 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu-Chung
    BACM 2008 Graduate
Kill AL (animation)
2013
18th ifva
Silver Award, Open Category
  • Cheuk Yick Him Nick
    BACM 2012 Cohort
Waiting to Drown 至少在夢裡
2012
Hong Kong Contemporary Art Awards (HKCAA)
Winner
  • Max CHAN Wang
    BACM Year 2
Unfolded (Photography)
2011
Fresh Wave 2011-International Short Film Festival
-
  • CHEUK Yick Him Nick
    BACM 2012 Graduate
Waiting to Drown…
2004
2nd International University Students’ Movies, TV and New Media Works Exhibition (Communication University of China)
Outstanding Documentary Film
  • Miss CHAN Sim Kuen Katherine
    MFA 2007 Graduate
Window of The Soul 靈魂之窗 (video)
2008
15th Beijing Student Film Festival (2008)
Finalist
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
夜更的故事 (video)
2008
15th Beijing Student Film Festival (2008)
Nomination in DV Experimental category
  • Mr TSE Pak-Leung, Calvin
    BACM 2005 Cohort
導演的話 (video)
2008
香港廉政公署「財富與人生」錄像短片創作比賽
公開組銀獎
  • Mr YEUNG Chin-kwan
    AAMET 2008 Cohort
會是你嗎? (video)
2006
The 11th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards 2006
Special Mentions, Open Category
  • Mr TSUI Ka Hei
    AAMET 2008 Graduate
  • Mr Chan Siu Chung
    BACM 2008 Graduate
Who Cares (animatioin)
2007
Hong Kong Designers Association Award
Award of Excellence, New Media Category
  • Mr CHOI Chi Chung, Tomy
    BACM 2007 Graduate
Meta-fishpond (interactive installation)
2013
Hong Kong ICT Awards 2013
Best Lifestyle (Student Category of Social, Communications & Media) Bronze Award
  • LAM Kit Yung
    LEUNG Hin Sang Davi
    BSCCM 2010 Cohort
Movie Partner
2004
The 5th Short Film Competition Beijing Student Film Festival
First Prize, Non-professional Category
  • Mr FOXALL Nick
    MFA 2005 Graduate
Adventure under the Sail (video)
2013
「罕有人情」插圖及漫畫故事創作比賽
Champion
  • Leung Yee Ting
    2010 BADMB Student
《由那年起》
2009
The 14th HK Independent Short Film & Video Awards (ifva)
Special Mentions, Interactive Media Category
  • Mr CHEUNG Hon Him
    BACM 2005 Cohort
The Happiness of the Fish (video)
2003
6th NYU International Student Film Festival
Best Experimental Film Award
  • Miss Caroline HU Yee Man
    MFA 2004 Graduate
Remembrance (video)
2004
The Hong Kong Jockey Club Scholarships (for Local Students)
Scholarship 2003/2004
  • Miss YIU Sheung Yee
    BACM 2011 Graduate
-
2002
The 8th Hong Kong Independent Short Film & Video Awards (IFVA) 2002
Distinguished Award
  • Mr Ross YIP Chi Chung
    BACM 2002 Graduate
A Month Plus A Day
2009
4th Fresh Wave Short Film Competition
Best Film, Student Division
  • Mr LAM Sheung Ting, He was the leader of his team of participating students
    BACM 2006 Cohort
Merry Christmas (short film)